W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 03.04.2024
DZIWNY przym.
Słowniki:
SStp, SXVI, L, SWil, SW, SJP notują
Kn, T (?) nie notują
Formy: st. równy lp M. ż dziwna; n dziwne; D. n dziwnego; N. m dziwnym; ż dziwną; lm M. nmos dziwne; D. dziwnych; B. nmos dziwne; N. dziwnemi; ~ st. wyższy lp M. n dziwniejsze
Znaczenia:
1. »niezwykły, niecodzienny, nadzwyczajny, podziwu godny«: Podał [Bog] ie [działa] w Polskie ręcę dziwnym sposobem bez wielkiego krwie rozlania. PasPam 62v. Spodziewali się że to tam cos dziwnego y drogiego obaczą. PasPam 80. Roku Panskiego 1661. Za boską pomocą zacząłęm w domu. W ktorym Roku dziwnemi P Bog, probował Sługę swego okazyiami. PasPam 114.
Związki frazeologiczne: dziwne rzeczy:
2. »dziwaczny, cudaczny«: Przezwiska iey niepamietam bo bardzo dziwnie [zam. dziwne] iako y Sama dziwna. PasPam 65. Roznych rzeczy dziwnych napatrzy się na dnie morskim. PasPam 65. Na owych Skałach siędzą iakies zwierzątka dziwne. PasPam 65v.
3. »osobliwy, szczególny«: Miecz zaraz podle boku zchłopcem na ktory ia miałęm pilne oko bo to przecię z Szalonym dziwna Sprawa. PasPam 83v. Miłosciwy krolu dziwne to iest zaprawdę Gonienie mogąc dogonić a niedogonić. PasPam 198.
4. »cudowny, mający charakter cudu«: Więtszych cudów nie miał ten wiek/ Niechay słucha wszelki człowiek/ Nád Iwánowiczá tego/ Chce mieć Bóg z nim coś dziwnego. NowinyDymitra Aiijjv. Było wiele wálecżnych zdawná Krolow Polskich/ Z ktorych dźiwne zwyćięstwá káżdy pokazał z nich. HofmańPor Aiji. Tey to bowiem poćiechy iáko sobie życży [królewicz], miedzy inszemi błogosławieństwy ná źiemi, ták iey przez syny Rycerskie swe nabywáiąc, w dźiwną sławę a chłubę z tąd sámá śiebie nieiáko przyobłoczy. OzimSzturm Aij. [...] Wenus, dla której Cypr jest zawołany Kolebki, z morskiej zrodziła się piany; Perseusz z złota, z ognia wnuk Azopa, Z kamienia ludzie najbliżsi potopa; Ale dziwniejsze Pańskie Narodzenie, Nad którym z cudu zamilkło stworzenie: Sam się urodził, bez ojca, bez matki. MorszAUtwKuk 212. Częstochowska Forteca przez Millera Generała Szwedzkiego w 17000. piechoty oblężona, ale dziwną protekcyą Nayświętszey Matki obroniona, kiedy wszystkie kule i ognie przeciwko Fortecy wystrzelane obijały się od murów, i raziły znacznie Szwedów, o czym wolno czytać obszerniey Histroyą Cudu tego mieysca. ŁubHist 93.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
DZIWNA
w funkcji predykatywnej
Formy:
Znaczenia:
»jest niezwykłe«: Lecz to dziwniejsza, aby panna miała Porodzić kiedy, a panną została. A najdziwniejsza, że boga samego! DachDialOkoń 50. I tu dziwna ze w kraiu tak obfitym gdzie unas wszystkiego było pełno, A oni byli Tydzięn Na mieyscu postali to zaraz do nas po kwescie przysłali zony. PasPam 57. To dziwna żem zas konfrontował czas z czasęm weług rellacyiey Wolskiego to własnie w tęn czas kiedy się tam zle działo [...] To mnie tez takie cięszkosci na Sercu czyniły. PasPam 76. [...] to dziwnieysza, iż wieku szesnastego po przekonaniu o niebios mieyscu wolnym od wszelkiey przeszkody, y po obserwacyach komet od Regiomontana y Apiana czynionych, znalezli się uczeni ludzie, którzy dla przyiaźni Aristotelesa komety mieli za kurzawy ziemi suche na powietrze wyniesione y tam goreiące. BohJProg I 8.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas