W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 17.05.2024
SPUSTNY przym.
Słowniki:
SXVI, Kn, T, L, SWil, SW, SJP notują
SStp nie notują
Formy: lp M. m spustny; ż spustna; lm M. nmos spustne; D. spustnych; Ms. spustnych
Znaczenia:
1. »taki (akwen), po którym można pływać, żeglowny«: Spustny/ [...] spustna rzeká/ pławna Nauium patiens flumen [...] Nauigabile flumen [...]. Kn 1054. Zápátruiąc się záś ná zmnieyszenie Táboru/ odiąć cále wozy Towárzystwu: (iáko niektorzy dla prędkośći/ y lżeyszego woiowániá/ mniemániem się vwodzą) nie iest ze wszytkim pożyteczna/ gdyż spustne rzeki/ nie są częste vnas/ áni wozow nie mász z publicznego skárbu opátrzonych/ ktoremi by żywność zá woyskiem wieźiona była/ dla przedaży. FredKon 15. WLSŁA naysławnieyszá Polska rzeka, Princeps Fluviorum Poloniae, Navigabilis albo spustná, nie złote piaski, iák Tagus y Ganges maiąca, ale zá zboża y rożny frokt cudzym kráiom kommunikowány, wiele Polákom przynosząca złota. ChmielAteny II 327. Ryb z koszow, y spustow nik[!] brać nie ma, także w sadzawkach y stawach spustnych nie ma się nikt ważyć łowić pod winą szubienicy, a pogotowiu stawow rozkopywać y spuszczać. ArtWoj 8. Spustny [...] § 1) spustna rzeka. 2) staw spustny. T III 2138.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiSloz. Sloza . [...]§ slozy na spustnych iazach, na rzekach. T III 2073. T III 2138.
3. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiZbiera deszczem i nurtem brzeg ryje zuchwałym, I z Tatr bieżący Poprad nieleniwym skokiem, Wisłoka niegłęboka z spokojnym Wisłokiem, I bystrych wód Dunajec sławny łososiami, I Nida pińczowskimi zabawna młynami, I San szkutom niepewny dla prądziny skrytej, I Wisznia, co o Rzeczy słucha Pospolitej, I Tanew czarna, i Wieprz, dla spustnych przekazów Od młynów uwolniony prawem i od jazów [...] MorszAUtwKuk 175.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: DA