ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 14.05.2024
WZROST, WRZOST rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1632
Formy: lp M. wzrost; D. wzrostu; wrzostu; B. uż. nżyw. wzrost; N. wzrostem; wrzostem; Ms. wzroście
Znaczenia:
1. »wysokość, którą ktoś lub coś osiąga rosnąc«: A Jezus pomnażał się w mądrości, i we wzroście i w łasce u Boga i u ludzi. BG Łk 2. Jam szczepił, Apollos polewał, ale Bóg wzrost dał. BG 1Kor 3. Ten twój wzrost podobny jest palmie, a piersi twoje gronom. BG Pnp 7. Tam ludzie byli tak wybrakowani w lata wzrost iako by ich iedna porodziła matka. PasPam 72v. Są tu wielkie ryby połknął by was był szczupak Całkięmy z Pancerzęm na to przymawiaiąc że był chłopek Małego wzrostu. PasPam 112v. Piękny vrodą, y wspaniały wzrostem, Skoro wszedł Daulet: iakie nam Achille, Rymem Poeci, Malarze pokostem, Zwykli udawać. PotSyl 27. Karłam widział w pasztecie i księgę w kieszeni, Pieska w rękawie, nie w czym. Sąsiad się mój żeni Z małą wzrostem; lecz kiedy z sobą się rozpieszczą, W całym gmachu, dopieroż w rękawie, nie zmieszczą. Wolałby na ramieniu brytanicę dźwigać: Nie ona mu, ale on musi jej podrygać. PotMorKuk III 82. Czarny był cały y brzydki, postać maiąc Olbrżymią, y wrzost arcy wysoki. AwanturyArab 24.
2. »rozwój, postęp, powiększenie, pomnożenie«: Mogłyby owoc wydáwáć bez kwiátu iáko wydáie drzewo figowe: ále podobnym innym żyiącym rzeczom sposobem, poki máły owoc w wbłonki go vwiiáć nieiákie, ktore zá wrzostem owocu gdy się otwieráią. kwiát czynią, ktory nákoniec gdy iuż máiącemu śiły owocowi niepotrzebny, opada. TylkRoz 158. Mieysca Minerały w sobie maiące są nie płodne, suche, nie urodzayne, bo wszytkie wilgotności do wrzostu y pomnożenia się potrzebne, w ziemi ukryte do siebie ciągną metalle. ChmielAteny1755 I 999. Niepoprawne zródło .
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: MM, PK



ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 07.05.2024
*WRZOST rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1719
Formy: lp B. uż. nżyw. wrzost
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiKáuterya ná wierzchu głowy, nád futurą uczyniona. stáry Wrzost głowy leczy. Item. Kichánia częste pobudzanie, Errhiná, Dekokcya z Gwáiaku, etc. CompMed 104.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK


WZROST patrz WRZOST