W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 22.04.2020
POWLEC czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1612
Formy: tr. rozk. lp 2. os. powlecz; ~ im. uprz. powlekłszy
Znaczenia:
1. »pokryć, obciągnąć czym«: Niechaj ci dádzą białe poszewski/ á powlecz poduszki/ tákże y zwierzchnią y spodnią pierzynę. VolcDial 14. Z tego pogorzenia został się obraz Najświętszej Panny Częstochowskiej, który potem ociec mój, kazawszy zrobić dla Najświętszej Panny i Pana Jezusa korony z kamieniami srebrne pozłociste i gazą powlekłszy, obraz w wielkim nabożeństwie konserwował i mnie się potem ten obraz dostał. MatDiar 396.
2. »zaciągnąć, zaprowadzić, pokierować«: Pierwej, niż mię powolej i z długą przewłoką Zajedzą i do swych jam sztukami powloką... ArKochOrlCz I 204. Zgłodniały tułacz iuż nieszuka kuchnie, Gdyż w lasach, polach, gdzie nogę powlecze, Wszędzie się smáży, gotuie y piecze [Cato]. DrużbDroga 312.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
POWLECZONY
im. przym. bier.
Formy: lp M. m powleczony; ż powleczona
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiMiędzy inszemi rzeczami Cynowa Ładownica została na rzęmięnnym Pasie a w Skorę powleczona. PasPam 238v. Podobny był do Bachmatka y Łączek na nim goły skorką tylko powleczony na krztałt mody Tatarskiey. Niepoprawne zródło 239-239v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: SPas, PK